Co je konsolidace úvěru a jaký má význam?

Adéla Ozomová

Publikováno 30. Září 2021

Obsah

Máte vy nebo váš známý více půjček, úvěrů a je náročné se ve všem vyznat? Platíte několik úroků , jde vám z toho hlava kolem a máte obavy, že byste se dostali do insolvenčního řízení? Od toho je tady konsolidace úvěru. V tomto článku se zaměříme především na různé typy konsolidace půjček, význam tohoto slova a půjdeme více do hloubky u jednotlivých druhů konsolidací, jako je kupříkladu konsolidace nebankovních půjček, konsolidace kontokorentu, aj.

Konsolidace význam

Konsolidace. Význam tohoto slova pochází z latinského con, dohromady, a solidus, pevný. Konsolidace znamená doslova ustálení, upevnění. Konsolidace dluhů je označení pro sloučení několika půjček v jednu. Hodně skloňovaná je například konsolidace nebankovních půjček. Jestliže má klient více půjček (například půjčku pro nezaměstnané), limit kontokorentu je vyčerpán, také kreditní karta je přečerpaná, je více než výhodné všechny tyto pohledávky konsolidovat do jedné půjčky, ze které jsou dále tyto pohledávky hrazené. Význam spočívá ve změně podmínek úvěru a často také snížení měsíčních splátek, samozřejmě s tím jde ruku v ruce prodloužení doby splácení. Klient tím získá mnoho výhod, jmenujme třeba:

Placení jen jednoho poplatku za úvěry

Placení pouze jedné splátky jedné společnosti

Snížení pravidelné měsíční splátky

Ušetření financí

Možnost upravit výše splátek, doby splácení aj.

Nevýhody konsolidace půjček

V případě půjčky na koupi vozu, vybavení nového bytu, na dovolenou nebo pokud si klient požádal o půjčku pro nezaměstnané – všechny tyto půjčky splácí zvlášť, u několika různých institucí. Ať už je to konsolidace nebankovních půjček nebo bankovních půjček, jakákoliv konsolidace dluhů přináší značné výhody, a především úlevu pro klienta. Často dochází ke snížení pravidelných splátek, tím dojde k ušetření peněz v rodinném rozpočtu a není nutné myslet na několik splátek. Stačí platit pouze jednou. Aby to bylo férové a korektní, zmíníme i nevýhody, jež se mohou objevit u konsolidace dluhů. Bývají to:

Prodloužení doby splácení dluhů

Poplatky za předčasné splacení půjčky

Poplatky za předčasné splacení půjčky nejsou vyžadovány u všech společností. Proto doporučujeme důkladně číst podmínky jednotlivých půjček při konsolidaci. Vhodným řešením může být také konsolidace půjček kalkulačka, která je k nalezení na mnoha webových stránkách.

Konsolidace úvěru

Nejen fyzické osoby využívají refinancování, konsolidaci úvěru je možné využít u produktů jako je podnikatelský úvěr. Podnikatel nebo firma si zvolí konsolidaci půjček, když potřebuje snížit měsíční splátky. Nejvýhodnější pro živnostníky je, když si sjednají konsolidaci dluhů ještě dříve než začnou mít potíže se splácením závazků. Podnikatelský úvěr se tak nepropíše negativním záznamem v registru dlužníků.

Konsolidace úvěru bude příznivá u klienta, který má nejeden podnikatelský úvěr u více bank či jiných společností a termíny splátek spadají na různé dny v měsíci. Díky konsolidaci dluhů připadne den splatnosti na jeden jediný den v měsíci. Živnostník nebo firma si může oddechnout a do kalendáře si zadá jeden den, kdy je nutné zaslat splátku.

S konsolidací povětšinou dojde i ke snížení úroků, což je velmi příjemné. Nejspíše jediný případ je nevhodný pro konsolidace úvěru – poplatek za předčasné splacení konsolidovaných pohledávek. Někdy může docházet k situacím, kdy jsou poplatky spojené s předčasným splacením úvěrů natolik nevýhodné, že se konsolidace nevyplácí.

Konsolidace půjček kalkulačka

Nyní když je zřejmé, co je konsolidace, podíváme se na téma blíže. Konsolidace půjček kalkulačka je skvělým pomocníkem, pokud váháme mezi několika produkty a nemůžeme se rozhodnout. Jedná se vlastně o online srovnání produktů, a to během pár minut. Do online kalkulačky se zadávají různé údaje, záleží na poskytovateli. Nejčastěji to jsou:

  • Kolik zbývá celkem doplatit
  • Jak dlouho chce klient splácet novou půjčku
  • Kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail)

Na konci srovnání se zobrazí výsledky podle zadaných parametrů, jež si klient může v klidu porovnat a zvolit si tu nejvhodnější konsolidaci. Bankovní společnosti nabízejí sjednání konsolidace také po telefonu či přímo na svých pobočkách.

1

MONETA konsolidace

MONETA konsolidace nabízí mini úrok při převedení půjček k této bance. Úrok uvádí od 3,5 % ročně s RPSN sazbou 3,6 %. Na webových stránkách banky je také lákavá informace o snížení splátky až o 50 %. MONETA konsolidace je vhodná pro půjčky, kontokorent i kreditní karty – klidně vše najednou. Konsolidace půjček kalkulačka je taktéž k dispozici, klient si opět navolí, kolik zbývá zaplatit a ukáží se výsledky:

  • Výše měsíční splátky
  • Výše sjednocené půjčky při navolení půjčky, kontokorentu i kreditní karty
  • Roční úroková sazba od
  • RPSN
  • Kolik klient uhradí celkem

Žádost o konsolidaci od MONETA Money Bank je možné sjednat online, osobně na pobočce nebo telefonicky na bezplatné lince 800 10 30 60.

2

KB konsolidace

Podobné podmínky nabízí také Komerční banka a její KB konsolidace. V části o sjednocení půjček do jedné je vysvětleno, co je konsolidace a pokračuje příklady. Konsolidace neznamená odpuštění dluhu nebo jeho části, jde především o větší pohodlnost a nižší úrok. Konsolidace KB ušetří klientovi měsíčně stovky až tisíce korun – při dobře zvolené době splácení. KB konsolidace to prezentuje na příkladu:

Představte si, že jste si vzali půjčku na auto ve výši 230.000 Kč, k tomu splácíte kreditní kartu 30.000 Kč a kvůli nečekaným výdajům jste se dostali na účtu do minusu – 15.000 Kč. Musíte tedy splatit ještě kontokorent. Celková výše splátky každý měsíc se vyšplhala na 7.800 Kč, což už je pro vás velký zásah do rozpočtu a rádi byste platili méně. To vám může splnit právě konsolidace KB. V přehledné tabulce je vše vyčíslené. Výsledkem po KB konsolidace je měsíční splátka ve výši 2.739 Kč.

3

Konsolidace kontokorentu

V předešlých odstavcích jsme psali o konsolidaci kontokorentu. Jak taková konsolidace kontokorentu probíhá? Kontokorentní úvěr je jakýmsi doplňkem k běžnému bankovnímu účtu a umožňuje klientovi čerpat finance i v případě, že na účtu není dostatečná hotovost. (Nejčastěji) banka půjčí klientovi potřebné peníze a klient čerpá do mínusu, zjednodušeně řečeno může být kontokorent využíván jako půjčka pro nezaměstnané. Jestliže klientovi přijde na mínusový účet částka, tato je automaticky použita na dorovnání kontokorentu – zmenšení záporného zůstatku. Konsolidace kontokorentu je tedy velmi podobná jako u konsolidace úvěru, liší se pouze typ půjčky/úvěru.

Včasná konsolidace a řešení více závazků může předcházet finančnímu a dluhovým pastem. Naopak pokud je více dluhů již neúnosných, může pomoci insolvenční řízení, které zastaví také exekuce na majetek dlužníka. Návrh na podání insolvenčního řízení může podat jak sám dlužník, tak jeho věřitelé.