Pojištění zvířat: Jak a kde sjednat pojištění domácích mazlíčků?

Adéla Ozomová

Publikováno 16. Prosince 2021

Obsah

Dnes na trhu najdeme nespočet různých druhů pojištění – od pojištění jízdního kola pro cyklisty až po pojištění zvířat, které je určeno pro majitele psů a koček. Vyplatí se investovat do pojištění domácích mazlíčků? A kde se dá vyřídit cestovní pojištění pro psa?

Pojištění domácích mazlíčků – vyplatí se?

Pojištění domácích zvířat sice není v Česku úplnou novinkou, najdete jej však v nabídce jen několika pojišťoven (Generali Česká pojišťovna, ČSOB, ČPP nebo Halali pojišťovna). Pro chovatele psů a koček může být toto pojištění velmi výhodné. V případě, že nepojištěný mazlíček onemocní nebo se zraní, totiž mohou za veterinární péči zaplatit až desetitisíce korun. Pokud však majitel svému čtyřnohému společníkovi platí zdravotní pojištění, u veterináře uhradí jen spoluúčast (obvykle okolo 10 %).

A na kolik zdravotní pojištění zvířat vyjde? Základní pojištění pro psa, které zahrnuje úhradu nákladů na veterinární péči v případě nemoci nebo úrazu a pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem jiným osobám, zaplatíte běžně okolo 100-350 Kč měsíčně. Za doplňkové pojištění, které pokryje také úmrtí nebo odcizení mazlíčka, zaplatíte 500 Kč a více. Cena se odvíjí také od stáří a plemena psa. Pojištění pro kočky pak bývá o něco levnější než pojištění psů. Cestovní pojištění domácích mazlíčků bohužel jako samostatný produkt k dispozici v současné době není.

Pojištění domácích mazlíčků nejčastěji zahrnuje:

 • pojištění léčení úrazu nebo nemoci,
 • pojištění uhynutí nebo utracení,
 • pojištění odpovědnosti.

Na co se vztahuje zdravotní pojištění zvířat

Pojišťovna vám bohužel nezaplatí každou návštěvu u veterináře. V podmínkách pojištění bývá jasně stanoveno, jakou péči za vás uhradí. Zdravotní pojištění zvířat se obvykle vztahuje pouze na náklady na nutnou, účelnou a neodkladnou veterinární péči. Jedná se o tyto případy:

 • úraz,
 • nechronické onemocnění,
 • první projev chronické nemoci, která se dříve u zvířete předtím neprojevila,
 • hospitalizace.

Pojištění domácích zvířat však obvykle nepokrývá náklady například v těchto situacích:

 • prevence,
 • léčba vrozených a chronických onemocnění,
 • péče spojená s březostí a porodem.
 • kastrace,
 • speciální dietní strava,
 • zranění zaviněné majitelem.

Nicméně tyto podmínky se mohou u jednotlivých poskytovatelů lišit, proto si je před sjednáním pojištění vždy pečlivě přečtěte. Podmínkou pro získání pojištění pro psa je to, aby byl očkovaný a zdravý (například by neměl být příliš tlustý). Kromě toho musí mít zvíře čip nebo tetování.

Součástí pojištění domácích zvířat bývá také pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou cizí osobě. Jde například o újmu na zdraví, škodu na majetku a finanční újmu.

Cestovní pojištění domácích mazlíčků

Většina pojištění zvířat neplatí v zahraničí. Možnost připlatit si za rozšíření územní platnosti zdravotního pojištění zvířat nabízí pouze Česká podnikatelská pojišťovna, a to jen na Evropu. Cestovní pojištění pro psa však v tomto okamžiku žádná pojišťovna samostatně neposkytuje. Většinou ho lze získat jen v rámci určitého balíčku pojištění na dovolenou (např. KB pojištění).

Jak vybrat pojištění domácích zvířat

Náklady na veterinární péči se mohou vyšplhat na poměrně vysoké částky – i méně závažné onemocnění vašeho mazlíčka vás může stát i několik desítek tisíc korun. Proto se vyplatí vybrat pro svého psa či kočku vhodné pojištění. Zatímco pojištění odpovědnosti za škodu si můžete sjednat i v rámci běžného pojištění domácnosti a majetku, zdravotní pojištění zvířat nabízí jen některé pojišťovny. 

Tip: Pojištění majetku od KB zahrnuje kromě odpovědnosti za škodu také pojištění jízdního kola proti krádeži.

Jaká jsou tedy hlavní kritéria při výběru vhodného zdravotního pojištění zvířat?

 • Věk zvířete. Pojišťovny určují jak horní, tak dolní věkovou hranici zvířete. Často závisí na plemeni a váze zvířete – u větších druhů psů je větší riziko zdravotních problémů, a proto je horní věková hranice pro pojištění nižší než u menších pejsků. Obecně vám ale psa staršího než 8 let pojistí málokde. Štěně pak můžete pojistit nejdříve od několika měsíců až půl roku věku.
 • Čekací doba. Slouží jako ochrana pojišťovny proti pojistným podvodům. Obvykle se pohybuje okolo 3 dní v případě úrazu a 30 dní u nemoci, ale může být i delší.
 • Roční limit plnění. Běžně se pohybuje se v řádech desetitisíců korun, obvykle mezi 10 až 100 tisíci korun.
 • Spoluúčast neboli částka, kterou hradíte vy. Obvykle se pohybuje od 10 do 80 %, může se lišit podle věku zvířete. Bývá také stanovena minimální částka na pojistnou událost, např. 1 000 Kč. Levnější bývá pojištění s vyšší spoluúčastí.

Srovnání pojištění domácích zvířat

Jak se liší podmínky jednotlivých poskytovatelů pojištění? Srovnali jsme pojištění zvířat od čtyř českých pojišťoven: Generali Česká pojišťovna, ČSOB, Halali pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna. Zatímco Generali a ČSOB nabízí pojištění pro psy i kočky, pojištění od Halali a ČPP je určeno pouze pro psy.

1

Generali Česká pojišťovna – pojištění zvířat

Jako jedna z mála pojišťoven má Generali Česká pojišťovna ve své nabídce i pojištění zvířat, konkrétně psů a koček. Pojištění zvířat od České pojišťovny poskytuje komplexní ochranu pro psa nebo kočku – pojišťovna uhradí náklady na léčení u veterináře při nemoci či úrazu. Kromě toho lze sjednat také pojištění uhynutí nebo utracení a pojištění odpovědnosti za škodu.

Spoluúčast je 10 % z pojistného plnění a minimálně 500 Kč u léčení úrazů nebo nemoci. Výše spoluúčasti se mění v závislosti na věku zvířete. U pojištění odpovědnosti spoluúčast není. Na jednu smlouvu je možné pojistit až 3 psy nebo 3 kočky. Zdravotní pojištění platí pouze na území ČR, pojištění odpovědnosti na území Evropy.

Podmínky:

 • Zvíře musí být zdravé a označené čipem nebo tetováním
 • Věkový limit: pes váhové kategorie do 40 kg musí být mladší než 8 let, pes váhové kategorie nad 40 kg musí být mladší než 4 roky a kočka musí být mladší než 8 let

Výhody a nevýhody:

Snadné a rychlé sjednání online se slevou 10 %

K vyřízení nejsou potřeba žádné dotazníky ani lékařské zprávy

Bez spoluúčasti na pojištění odpovědnosti

Možnost libovolného výběru a kombinace jednotlivých typů pojištění a jejich limitů

Pro větší psy pojištění jen do věku 4 let

2

ČSOB Pojišťovna – pojištění domácích mazlíčků PetExpert

Pojištění domácích mazlíčků PetExpert poskytuje ČSOB Pojišťovna. Na rozdíl od ostatních pojištění nabízí vyšší limity plnění a také pojištění pro případ odcizení či ztráty mazlíčka a nákladů na jeho nalezení. Pojištění PetExpert hradí léčbu úrazů a nemocí včetně diagnostiky, operace a pooperační péči, hospitalizaci i léky a související náklady. Spoluúčast začíná na 10 %, minimální částka je 1 000 Kč. Pojištění lze sjednat pro psy i pro kočky a vybírat můžete ze čtyř pojistných programů.

Podmínky:

 • Je dodržovaná prevence a očkování
 • Zvíře musí být očipované
 • Věk zvířete podle plemene: nejvyšší věk při vstupu do pojištění je u malých plemen psů 10 let, u středních 8 let a u velkých 6 let. U koček je maximální věk při vstupu 8 let. Pojistit lze zvíře již od 8 týdnů.

Výhody a nevýhody:

Plně online pojištění

Široká smluvní síť 85 % veterinářů v ČR

Výběr z několika pojistných programů

Vysoké částky plnění

Vyšší cena nadstandardních programů

3

Halali pojišťovna – pojištění pro psa

Základní pojištění od Halali se vztahuje na léčebné výlohy vynaložené v důsledku úrazu nebo nemoci psa, operace, porodu, potratu atd. Doplňkové pojištění pro psy s průkazem původu pokrývá také uhynutí nebo utracení psa a odpovědnost za škody. Spoluúčast je 10 %, minimálně 500 Kč. Čekací doba je 5 dní pro úrazy a pojištění odpovědnosti, 30 dní pro nemoci a úhyn psa. Pojistná částka může být sjednána maximálně na 60 000 Kč. Pojištění platí pouze na území ČR.

Podmínky:

 • Maximální vstupní věk je 8 let, minimální 5 měsíců
 • Pojištění končí v den dovršení 10 let psa
 • Pes musí být očipován nebo tetován

Výhody a nevýhody:

Psa lze pojistit i bez prokázání jeho původu

Pojištění lze uzavřít online nebo korespondenčně

Při pojištění 3 a více psů 15% sleva

Pro pojištění uhynutí a odpovědnosti za škody je potřeba průkaz původu psa

4

Česká podnikatelská pojišťovna – pojištění psů HAFAN

Pojištění psů od České podnikatelské pojišťovny se vztahuje na akutní onemocnění i první projevy chronické nemoci. Pokryje náklady na hospitalizaci, léčbu i léky při úrazu či nemoci psa. Vybrat si můžete z 5 variant limitů pojištění (10-50 tisíc Kč). Cena pojistného začíná na 940 Kč za rok. Minimální částka spoluúčasti je 1 000 Kč. Pojištění platí standardně na území ČR, ale můžete si připlatit za pokrytí celé Evropy, což oceníte, pokud často cestujete nebo hledáte-li vhodné pojištění na dovolenou.

Podmínky:

 • Věk psa: 3 měsíce až 8 let
 • Pes musí mít čip a být registrovaný

Výhody a nevýhody:

Pojištění asistenčních a canisterapeutických psů za zvýhodněnou cenu

Sjednání telefonicky, online i na pobočce

Výběr z 5 variant limitů

Možnost rozšířit platnost pojištění na celou Evropu

Není zahrnuto pojištění odpovědnosti za škodu

Pojištění hospodářských zvířat

Samostatnou kategorii tvoří pojištění hospodářských zvířat. To je určeno pro chovatele a zemědělské podniky, které chrání před ztrátou zisku zejména z důvodu nákazy zvířat. V závislosti na druhu pojištění pak může být kryta například také otrava, krádež nebo škoda a úhyn související s živelnými katastrofami. Pojištění hospodářských zvířat se vztahuje na zvířata jako je skot, ovce, drůbež, prasata, koně a další.

Pojištění hospodářských zvířat nabízí například Hasičská vzájemná pojišťovna (vedle povinného ručení), Agra pojišťovna nebo Generali Česká pojišťovna v rámci Pojištění plodin a zvířat.